مهندسی معکوس در حقیقت دانش طراحی و ساخت مجدد قطعات از روی الگوها و نمونه های موجود می باشد.

برای اجرای کامل این گونه پروژه ها دانش مهندسی و در عین حال تجربه ساخت و تولید بسیار حائز اهمیت است.

دانش مهندسی معکوس  بیشتر به بخش نرم افزاری که شامل تهیه مدل سه بعدی از روی قطعه یا ابر نقاط است، مربوط می شود.

کاربرد مهندسی معکوس در صنایع مختلف

مهندسی معکوس امروزه استفاده های بسیار زیادی در صنایع مختلف از جمله صنایع تولیدی، صنعت طراحی، صنعت طلا و جواهر و …. دارد.

برای مثال هنگامی که یک خودرو جدید روانه بازرا میشود، صنایع رقیب میتوانند یک نمونه از آن را خریداری کرده و آنرا دمونتاژ کنند تا متوجه شوند چگونه ساخته شده و چگونه کار میکند.

از طرف دیگر در مواردی مثل طراحی اتوموبیل، طراحان میتوانند ایده ها و تفکرات خود را با استفاده از موادی مانند چوب، پلاستیک، یونولیت (چوب پنبه) و… بصورت عینی بسازند اما در نهایت یک مدل سه بعدی CAD برای بررسی و ساخت قطعات داخلی مورد نیاز است.

هنگامی که یک محصول پیچیده باشد، طراحی آن با CAD هم بسیار چالش برانگیز تر شده و هیچ ضمانتی وجود ندارد که یک طراح دیگر بتواند دقیقا همان طرح را با همان جزئیات و پیچیدگیهای نمونه اولیه طراحی کند.

مهندسی معکوس راه حلی برای این مشکل ارائه میکند زیرا مدلهای فیزیکی سه بعدی که در این روش استفاده میشد منبع اطلاعاتی باارزشی برای طراح خواهد بود.

این مدلها اشاره به مدلهای دیجیتالی دارد که توسط فرآیند اسکن کردن بدست آمده است.

در این حوزه تاپ تک با بهره گیری از پرسنل مجرب آمادگی دارد کلیه قطعات و نمونه ها را پس از ایجاد ابر نقاط، با استفاده از نرم افزارهای کتیا و سالیدورکز تبدیل به مدل و در نهایت اجرا نماید.