افزایش بازدهی تولید

رویه‌های عملیاتی استاندارد اغلب از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. با این حال، یک هدف کلی در سراسر صنایع یکسان است: دستیابی به راندمان تولید قوی از افزایش بازدهی تولید پشتیبانی می‌کند زیرا زنجیره تامین قوی، مشتریان خوشحال و کارکنان ایمن را به همراه دارد.
مدیران استثنایی به طور مداوم در تلاش برای دستیابی به حداکثر بازده، بدون قربانی کردن استانداردهای باکیفیت هستند، البته آنها همیشه به اهداف خود نمی‌رسند. طبق گزارشات، اکثر شرکت‌ها 50 درصد از نیروی کار و منابع تجهیزات خود را هدر می‌دهند. عوامل متعدد می‌توانند بر کارایی تولید، برای شرکت‌های بزرگ و کسب و کارهای کوچک به طور یکسان تأثیر گذار باشند.
این مقاله نکاتی را در مورد اینکه چگونه مدیران می‌توانند با دستیابی به معیارهای حیاتی راندمان تولید را افزایش دهند، به اشتراک می‌گذارد.

 

عوامل موثر بر افزایش بازدهی تولید

برای شروع بحث‌های داخلی در مورد افزایش راندمان تولید، از مراحل کلی زیر به عنوان نقاط پرش استفاده کنید. گام‌های مشخصی که برمی‌دارید چالش‌ها، منابع و سیستم‌های تولید، منحصر به سازمان شما خواهد بود.

مرحله 1: فرآیندهای کسب و کار خود را بهبود بخشید

مانند افراد، کسب و کارها نیز در معرض ایجاد عادات روزانه هستند که همیشه منجر به موفقیت نمی‌شوند. شاید زمانی یک سیستم برای شرکت کافی بود، اما بعید به نظر می‌رسد که در طول چندین دهه موثر بماند.
برای مثال، برای سازمان‌ها غیرعادی نیست که بطور دوره‌ای تجهیزات تولید را با جدیدترین و بهترین فناوری ارتقا دهند. با این حال، اگر اعضای تیم دستاوردهای فوری را تجربه کنند، احتمالاً بدون ارزیابی منابع فناوری که از تجهیزات اصلی تولید آنها پشتیبانی می‌کند، به خود ضربه می‌زنند.
همه سازمان‌ها باید برای بررسی فرآیندهای کسب و کار فعلی وقت بگذارند و به دنبال زمینه‌هایی برای بهبود، تعریف مجدد یا سازماندهی مجدد باشند.

نکات کلیدی:

 • وضعیت موجود را به چالش بکشید.
 • سیستم‌ها و فرآیندهای قدیمی احتمالا ناکارآمد هستند.
 • فناوری مورد استفاده در کل عملیات خود را مرور کنید.

 

مرحله 2: خط تولید خود را ارزیابی کنید

تمام جنبه‌های خط تولید خود را ارزیابی کنید. به اندازه‌گیری توان عملیاتی توجه ویژه‌ای داشته باشید میانگین تعداد واحدهایی که شرکت شما در یک دوره معین تولید می‌کند. این اندازه‌گیری هر مشکلی را که با ماشین‌های خاص دارید برجسته می‌کند.
یکی دیگر از معیارهای ضروری برای بررسی، استفاده از ظرفیت شما است. این اندازه گیری شامل محاسبه ظرفیت کل بازدهی تولید شما در کارخانه در هر لحظه است. تجزیه و تحلیل ظرفیت به شما این امکان را می‌دهد که ببینید کدام خطوط تولید با بالاترین بازده ممکن کار می‌کنند.

نکات کلیدی:

 • توان عملیاتی را اندازه گیری کنید. (میانگین تعداد کالاهایی که می‌توانید در یک دوره معین تولید کنید.)
 • استفاده از ظرفیت در یک دوره معین را مشخص کنید.
 • هزینه خرابی تجهیزات خود را اندازه گیری کنید.

 

مرحله 3: پیدا کردن و حذف پرتی

ضایعات به اشکال مختلفی رخ می‌دهد که برخی از آنها همیشه آشکار نیستند. برای مثال، تهویه ضعیف و گرمایش/سرمایش بی‌اثر معمولاً با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند.
علاوه بر این، ضایعات به شکل هزینه‌های غیرضروری نیروی کار و سوء مدیریت کارگران رخ می‌دهد که می‌تواند به طور قابل توجهی بر کارایی تولید تأثیر بگذارد و از هزینه‌های هدر رفته انرژی فیزیکی انسان غافل نشوید.
اگر همه اعضای تیم شما رویکرد متفاوتی برای یک کار داشته باشند، ممکن است صدها و هزاران ساعت کاری هر سال صرفاً برای ناکارآمدی گردش کار تلف کنید.

نکات کلیدی:

 • اتلاف برای اپراتورهای روزمره مشهود نیست.
 • رویه‌های عملیاتی استاندارد می‌توانند به اندازه‌گیری کارایی در تیم‌های شما و شناسایی زمینه‌های بهبود کمک کنند.
 • انرژی‌های هدر رفته انسانی می‌تواند هزینه‌های سرسام‌آوری را در هر سال در کل نیروی کار شما به همراه داشته باشد.

مرحله 4: بازیافت را در نظر بگیرید

یک راه آسان برای بهبود کارایی تولید و کاهش هزینه‌ها، استفاده مجدد از مواد تولیدی است. اگر یک مرکز مجهز دارید، می‌توانید به سرعت ضایعات را برای بازیافت و استفاده مجدد مرتب کنید. هر چیزی که می‌توانید دوباره در فرآیند تولید قرار دهید، اعم از باقی مانده یا ضایعات، باید استفاده شود.

نکات کلیدی:

 • سیستمی راه اندازی کنید که به شما امکان می‌دهد ضایعات را مرتب کنید.
 • هر چیزی را که می‌توانید دوباره وارد فرآیند تولید کنید.

مرحله 5: سازماندهی کنید

فرآیندهای خود را در سراسر مراحل تولید سازماندهی و استاندارد کنید. از نحوه استفاده از ابزارهای شما در کارخانه گرفته تا نحوه همکاری تیم شما، هر چیزی که می‌تواند با یک فرآیند قابل تکرار اجرا شود باید بهینه شود.

با تعریف هدف و سازماندهی هر فرآیندی که سازمان شما در عمل انجام می‌دهد، از خود سوالاتی بپرسید:

 • چگونه سازمان شما بروز رسانی‌های تولید را از ابتدا دریافت می‌کند؟
 • تیم انبار شما چگونه می‌داند که محصولات چه زمانی برای ارسال آماده هستند؟
 • چگونه بین همه اینها ارتباط برقرار می‌شود؟
 • آیا اعضای تیم شما باید ایمیل، پیام‌های متنی، تماس‌های تلفنی و صندوق ورودی نامه‌های اداری خود را بررسی کنند تا کاملا در جریان باشند؟

ساده سازی و سازماندهی ارتباطات داخلی شما دارای مزایای بیشماری می‌باشد که بهتر است بلافاصله شروع شود.

نکات کلیدی:

 • اگر فرآیندهای شما استاندارد نباشد، ممکن است سازماندهی نشده باشند.
 • فرآیندهای خود را سازماندهی کنید تا بتوانید نتایج را اندازه بگیرید و برای بهبود آنها تلاش کنید.
 • سازمان‌های موفق ارتباطات را در کمترین شکل ممکن ساده می‌کنند.

جهت افزایش بازدهی تولید کارخانه، کارگاه و یا مجموعه خود با کارشناسان تاپ تِک در تماس باشید.